HiT-ul Zilei
Piesa Zilei: NICOLETA GUTA SI SUSANU - NOI 2 [ Originala 2017 ] SUPER HIT 2017 MERITA ASCULTAT LA MAXIM

Sitemap RSS
Ads:

La primul adversar serios care i-a ieşit în cale, FCSB-ul lui Nicolae Dică a arătat foarte multe minusuri, iar prestaţia mediocră contra Viktoriei Plzen a fost "ajutată", deopotrivă, de alegerile tactice neinspirate făcute de tânărul antrenor, de ziua foarte proastă prinsă de câţiva jucători importanţi şi de un adversar care a ştiut ce vrea într-o primă manşă a unei duble foarte importante.

>

ProSport vă prezintă, în rândurile care urmează, concluziile trase după FCSB - Viktoria Plzen 2-2, meci în care ofensiva roş-albastră a fost cărată în spate de Constantin Budescu, în care Nicolae Dică a luat câteva decizii cel puţin discutabile, iar Denis Alibec a fost dat dispărut.

Un magician şi 10 jucători de fotbal. Prea puţin

Cu Teixeira şi Florin Tănase lângă Budescu şi cu Alibec în centrul atacului, linia ofensivă a lui Nicolae Dică arăta foarte bine pe hârtie. Doar că realitatea din teren a fost alta, iar Tănase şi Alibec nu au existat, Teixeira a avut prea multe sarcini de îndeplinit şi singurul care s-a ridicat la nivelul aşteptărilor a fost playmaker-ul cumpărat de la Astra. În prima repriză, omul ignorat constant de Christoph Daum a părut copilul mai mare din curtea şcolii, a avut momente geniale şi a trebuit să tragă după el alte trei nume importante. Budescu a coborât să ia mingile de la Morais şi Pintilii, a obţinut şi executat lovituri libere, a găsit spaţiile pentru Enache şi Momcilovic şi a dat trezirea cu pasa genială din minutul 29, când l-a lăsat singur cu portarul pe Teixeira. A urmat golul magnific, din minutul 37, iar statistica a arătat că prima fază periculoasă în care nu a fost implicat Budescu a venit în minutul 42, când Teixeira, Alibec şi Enache au creat un moment bun de joc, finalizat cu o centrare a fundaşului dreapta reţinută de Bolek.

Explicaţiile pentru monologul mijlocaşului ofensiv sunt uşor de găsit şi au legătură cu incapacitatea lui Florin Tănase de a se implica în joc, cu forma proastă a lui Denis Alibec şi cu faptul că Filipe Teixeira a fost nevoit să coboare foarte des alături de Pintilii şi Morais pentru a mai închide din culoare. După pauză, Budescu nu a mai ţinut ritmul, a mai oferit o singură centrare bună (minutul 63, pentru Enache), iar după o oră şi şase minute de joc a ieşit accidentat, acuzând probleme la gambă. Minutul 66 a însemnat finalul unui display superb şi momentul în care întrebările au început să se deruleze rapid în capul lui Nicolae Dică, pentru fă FCSB a existat ofensiv printr-un singur jucător. Prea puţin într-un meci de Liga Campionilor cu vicecampioana Cehiei.

Frica lui Dică în seara în care fotbalul modern l-a pierdut pe drum. De la Sârnmărtean la Junior Morais

În 2017, epocă în care Kroos-Modric-Casemiro, Khedira-Pjanjic, Thiago-Vidal şi Pogba-Herrera sunt formule de mijlocaşi centrali la modă, fotbalul modern nu mai e reprezentat de închiderea totală în faţa apărării. Cu Plzen, Dică a plecat la drum cu un închizător şi un fundaş stânga în faţa apărării, într-o încercare ilogică de a fi sigur că defensiva e pusă la adăpost în meciul de pe teren propriu al unei duble manşe decisive. Scenariul care avea să urmeze nu era greu de intuit şi găurile din scutul imaginat de fostul decar nu au întârziat să apară. Pintilii e un mijlocaş central valoros, dar are 32 de ani şi construcţia nu a fost niciodată punctul său forte, motiv pentru care ar fi avut nevoie de un partener cu mai multă imaginaţie lângă el. A primit, în schimb, un fundaş rudimentar, incapabil să verticalizeze, să paseze pe spaţii mici şi să mute jocul în jumătatea adversă.

Obişnuit, în trecut, cu Sânmărtean lângă el, Pintilii a avut de acoperit lacunele unui fundaş catapultat la mijlocul terenului, iar zona centrală a avut de suferit. La golul doi, Morais l-a privit cu graţie pe Kolar cum înaintează şi şutează, iar sprintul lui Pintilii, într-o încercare disperată de a acoperi zona lui Morais, e elocvent pentru meciul din această seară. Practic, FCSB a ajuns de la Sânmărtean la Junior Morais în mijlocul terenului şi "rezultatele" s-au văzut. La fel s-a văzut şi frica lui Dică de a-şi asuma chiar şi cel mai mic risc, în minutul 66, când înlocuitorul lui Constantin Budescu s-a numit Vlad Achim, un al treilea mijlocaş central introdus pe teren, la 1-2 pe teren propriu.

Cum să te "ucidă" pericolul anunţat

Din momentul în care s-a aflat că Viktoria Plzen e adversarul FCSB-ului toate vocile au rostit un singur nume: Michael Krmencik. Uriaşul din atacul cehilor a fost descris drept marele pericol, s-a vorbit intensi despre fizicul său impunător şi despre capacitatea de a devia mingi din orice poziţie. Vorbele lui Vătăjelu şi Pancu, printre alţii, s-au adeverit, iar tactica cehilor a însemnat mingi lungi pe atacantul de 24 de ani. Pe Arena Naţională, din peste 33.000 de oameni, Ionuţ Larie şi Mihai Bălaşa, debutanţi în cupele europene, au părut singurii care nu ştiau ce urmează în momentul în care fundaşii adverşi bubuiau baloanele spre Krmencik, iar omul pe care comentatorul ProTV îl asemăna inspirat cu Jan Koller făcea cam 90% din ce-şi propunea.

Aşa a venit prima ocazie a cehilor, aşa a venit golul care a deschis meciul şi asta se va întâmpla şi la retur, într-un meci în care presiunea va fi mult mai mare, iar mingile aruncate în careul lui Niţă vor fi şi mai multe. E 26 iulie 2017, Dică a ajuns de două luni la FCSB, iar tot ce a putut face a fost să-l pună pe Larie să se bată de unul singur cu un adversar mult superior fizic şi să-l expună pe Enache, mijlocaşul-fundaş cu o parte de vină la ambele goluri. Mai e o săptămână până la retur, timp suficient pentru a se despica firul în patru pe marginea absenţei unui fundaş central şi a unui apărător dreapta de meserie.

Hagi a aşteptat prima victorie din istorie în Europa pentru a le transmite un mesaj contestatarilor: "Staţi liniştiţi, dacă falimentez..."

Gică Hagi e un antrenor şi un patron fericit. Viitorul a învins, miercuri seară, APOEL Nicosia, scor 1-0, după un meci decis de eurogolul lui Cristi Ganea, iar discursul Regelui de la finalul meciului a fost unul destul de echilibrat.

Cel mai mare fotbalist al României s-a declarat mulţumit de joc şi de rezultat, a evidenţiat valoarea adversarului pe care l-a avut în faţă, dar şi faptul că scorul putea fi mai mare, dacă elevii săi nu ratau câteva ocazii importante în prima repriză: "Suntem fericiţi, am câştigat, învăţăm din fiecare experienţă. Sunt mulţumit că echipa a reacţionat bine după meciul cu CFR. Am avut consistenţă, în majoritatea timpului am făcut ce ne-am propus. Am avut ocazii multe, scorul putea să fie mai mare, acum sper doar să facem faţă la ei. Ei au jucători cu experienţă mai mari, echipa lor e plină de jucători care au jucat la Chelsea, la Borussia Monchengladbach, portarul vine din Olanda...Am făcut faţă meciului cu stilul nostru, cu jocul nostru. Merge bine, vom vedea ce va fi!", a spus Hagi, la microfonul TVR, înainte să atragă atenţia supra condiţiilor în care se va juca returul din Cipru: "Nu aveam cum să fim favoriţi. Suntem o echipă tânără, cu unii jucători tineri, dar creştem şi am făcut faţă. Sunt fericit pentru jucători, au muncit, cred că avem o echipă bună. Dar, atenţie, jucăm în Cipru. Au suporteri, va fi căldură mare, n-avem timp...Nu suntem obişnuiţi cu un aşa program, vom vedea cum vom face faţă."

Citiţi pe prosport.ro ce a spus Hagi despre execuţia fabuloasă a lui Cristi Ganea